Porady finansowe

co-wybrac-kredyt-czy-pozyczke

Szybkie pożyczki rzeczywiście w chwili obecnej dają bardzo ciekawe możliwości. W porównaniu do kredytów oferowanych przez tradycyjne banki, możemy liczyć na szybszą i łatwiejszą dostępność chwilówek. W takim razie, jeśli tylko znajdziemy się w sytuacji, że bardzo potrzebujemy zastrzyku gotówki, w każdej chwili możemy zwrócić się o pomoc do jednej z firm pożyczkowych.

Na pewno pierwszą, znaczącą różnicą pomiędzy pożyczką, a kredytem, jest ilość formalności, jaką należy uzupełnić, by otrzymać dany produkt finansowy. W przypadku pożyczek, mówimy o bardzo prostym wniosku, dzięki czemu pożyczone pieniądze mogą znaleźć się nawet w ciągu kilkunastu minut na naszym koncie. Natomiast ubiegając się o kredyt z banku, często jesteśmy dokładni sprawdzani z naszych dochodów, zdolności kredytowej, a także placówka zobowiązuje nas do założenia konta osobistego w ich oddziale.

Kolejną różnicą pomiędzy bankiem oraz firmą pożyczkową, jest uregulowanie prawne, jakim się kierują. Mianowicie w przypadku kredytów, Klienci mogą ubiegać się o nie wyłącznie w placówkach bankowych, które zobowiązują się do przestrzegania Prawa Bankowego. Natomiast ubiegając się o pożyczkę, możemy dążyć do takiej formy udzielenia wsparcia finansowego, nie tylko w poszczególnej firmie, ale również od osoby fizycznej. Należy pamiętać, iż wszelkie pożyczki pozabankowe powinny przestrzegać przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym.

Stąd też można domyślać się, dlaczego wybierając kredyt, jednocześnie przechodzimy przez tak długotrwałe i skomplikowane procedury. Zawarta umowa pomiędzy bankiem, a Kredytobiorcą, musi być podpisana. Ponadto muszą się znaleźć w niej wszystkie elementy regulujące wysokość kredytu, naliczane odsetki, a nawet dni w miesiącu, w których Klient będzie opłacał kolejną ratę. Pożyczkodawcy z powodzeniem taką umowę mogą przesłać do wglądu w wersji elektronicznej. Natomiast akceptacja regulaminu wiąże się z „podpisaniem” tejże umowy.

Zdolność kredytowa

Chociaż często firmy pożyczkowe nie wymagają zaświadczeń o dochodach ze strony swoich Wnioskodawców, to jednak zarówno u nich, jak i również w bankach, zdolność kredytowa jest głównym kryterium, czy wsparcie finansowe zostanie w ogóle udostępnione, czy jednak nie. Banki pod tym względem posiadają bardziej rygorystyczne wymagania. Mianowicie, muszą się trzymać odgórnych ustaleń, według których, osoba spłacająca kredyt nadal będzie mogła pozwolić sobie na egzystencję na odpowiednim poziomie.

Firmy pożyczkowe, nie posiadają już takiego rygoru i mają zdecydowanie większą swobodę w podejmowaniu określonych decyzji. Mianowicie samodzielnie ustalają, czy w ogóle sprawdzają swoich Klientów, jakie osiągają dochody, a także czy posiadają inne zadłużenia, które są regularnie spłacane, lub niestety ze względu na opóźnienia przyrastają do kosmicznych kwot.

W przypadku obu produktów finansowych, możemy spokojnie powiedzieć o tym, iż rzeczywiście Klient sprawdzany jest pod względem swojej historii kredytowej. Banki mają wręcz obowiązek, by przejrzeć historię kredytową każdego wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. Pożyczkodawcy natomiast mogą, ale nie muszą tego robić. W ten sposób często w ofertach firm pozabankowych widzimy hasła pożyczek bez BIK. Czy to jednak rzeczywiście oznacza, że Klient nie musi się obawiać, iż mając wpis w BIK-u, nie wyjdzie to na jaw?

Okazuje się, że nie to do końca takie oczywiste. Firmy pozabankowe korzystają z wielu innych możliwości, w których mogą spokojnie sprawdzić identyczne informacje, jakie znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej. Do takich rejestrów dłużników zalicza się miedzy innymi Biuro Informacji Gospodarczej, Związek Banków Polskich, Credit Check, BIG Infomonitor, BIG ERIF, a także Krajowy Rejestr Dłużników. W ten sposób firmy pożyczkowe dysponują wieloma narzędziami, by sprawdzić, czy czasem nie mamy jakichś zaległości w płatnościach.

Jednak wiele firm pożyczkowych jednocześnie zastrzega, że zła historia kredytowa, nie przekreśla jeszcze szansy otrzymania pożyczki. Ponieważ ostatecznie sprawdzana jest jeszcze zdolność kredytowa na podstawie zaświadczeń o dochodach. Wtedy Pożyczkodawca sam podejmuje decyzję, czy jest w stanie zaufać nowemu Klientowi, czy jednak wysyła mu odpowiedź odmowną.

Kredyt w banku

Decydujesz się na wzięcie kredytu w banku? Tutaj na samo hasło „kredyt”, pojawia się szereg różnych możliwości. Dlatego sprawdź, na co możesz liczyć, a także jaka opcja wydałaby Ci się najdogodniejsza:

  • Kredyt gotówkowy, zwany również kredytem konsumpcyjnym – jest to jedna z najpopularniejszych form kredytowania w dzisiejszych bankach. Klienci z powodzeniem mogą zaciągać tanie kredyty gotówkowe bez wychodzenia z domu, załatwiając wszystkie formalności na stronie internetowej banku. Wiele placówek obiecuje wysokie kwoty dostępne nawet w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku. Najczęściej wyróżniają się tym, iż minimalna kwota kredytu gotówkowego wynosi 1000 złotych, natomiast maksymalna, nawet 120 tys. złotych. Oczywiście nie są to sztywne granice wysokości pożyczanej gotówki. Klient oczywiście jest dokładnie sprawdzany pod względem swojej zdolności kredytowej, musząc potwierdzić swoje dochody. Kredyt gotówkowy można spłacać od kilku miesięcy do nawet 10 lat. Ich minusem, jest bardzo wysokie oprocentowanie wraz z poniesieniem kosztów związanych z ubezpieczeniem kredytu. Jest to jednak forma zabezpieczająca bank przed ewentualnymi opóźnieniami w spłacie, ze strony Klientów.
  • Karta debetowa – Osoby, które nie przepadają za jakimikolwiek ograniczeniami i lubią mieć dostęp do pieniędzy, których aktualnie nie posiadają na koncie, mogą ubiegać się o założenie karty kredytowej w swoim banku. Jest to specjalna linia kredytowa, która zakładana jest zazwyczaj na okres 12 miesięcy. Jednocześnie Klient dowiaduje się, z jakim limitem kredytowym ma do czynienia. Spłata debetu odbywa się natychmiastowo po wpłynięciu gotówki na konto. Jednocześnie bardzo popularne są tak zwane okresy bezodsetkowe, czyli odsetki naliczane są dopiero po upływie określonego terminu zaciągnięcia kredytu na swojej karcie. Jeśli w tym czasie debet nie zostanie spłacony, od pożyczonej kwoty bank dolicza oprocentowanie. W chwili obecnej można liczyć na darmową kartę kredytową, jeżeli spełni się określone warunki. Najczęściej jest to wystarczająca częstotliwość wykorzystywania karty kredytowej, bądź ilość transakcji wykonanych w danym roku.

  • Kredyt samochodowy – Kredyt samochodowy, jest jednym z tych kredytów, który zaciąga się na konkretny cel. Jeżeli chodzi o oprocentowanie, wysokość dostępnej gotówki, a także maksymalny okres spłaty, zbliżony jest do powszechnie znanego kredytu gotówkowego. Natomiast osoby, które chcą przeznaczyć pieniądze na zakup samochodu lub innego pojazdu, mogą z powodzeniem skorzystać właśnie z tej oferty. Dzięki temu, można zyskać atrakcyjne profity w postaci zniżek na ubezpieczenie tego pojazdu. Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że placówki narzucają, co konkretnie Klient może za te pieniądze kupić, a czego na pewno nie. To oznacza, że jeśli interesuje nas bardzo stary samochód, nie mieszczący się w widełkach warunków Banku, to będziemy musieli się pożegnać z jego zakupem, lub poszukać innych możliwości zdobycia gotówki.
  • Kredyt mieszkaniowy – Jest to kredyt, po który sięgamy najrzadziej w swoim życiu – najczęściej tylko raz. Ściśle kojarzy nam się on z zakupem mieszkania lub budową domu. Rzeczywiście, mowa jest o zdecydowanie poważniejszych kwotach, a także dłuższym okresie spłaty, sięgającym nawet 30 lat.

Pożyczka pozabankowa

Pożyczki pozabankowe różnią się od kredytów tym, iż nie zaciągamy ich zwykle na zbyt długi okres czasu. Jednocześnie wiele firm udostępnia nam pożyczki w wysokości już od 100 złotych, natomiast ich maksymalna wysokość najczęściej wynosi kilka tysięcy złotych. Średni okres ich spłaty ustalany jest na 30 dni, chociaż pojawiają się możliwości zaciągnięcia pożyczki tylko na okres 7 dni, bądź aż 60 dni.

Sprawdź uważnie warunki umowy

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kredyt w banku, czy też pożyczkę pozabankową, zanim podpiszesz umowę lub zaakceptujesz warunki regulaminu, zapoznaj się dokładnie ze swoimi zobowiązaniami. Warto dowiedzieć się tak naprawdę, jakie prawa Ci przysługują, ale i również konsekwencje. Często dobrze jest już wcześniej doinformować się z jakimi konsekwencjami będziemy mieli do czynienia, jeśli spóźnimy się ze spłatą swojego zobowiązania. Dzięki temu, możemy uniknąć wielu nieprzyjemności.

PODOBNE ARTYKUŁY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Firmy pożyczkowe

sprawdź recenzje

pozyczkaland.pl ocena na podstawie 4.9/5 z 13457 ocen.

pozyczkiland.pl - najlepsza baza pożyczek ratalnych, chwilówek i kredytów bankowych w jednym zestawieniu.

Aktualizacja 13459 opinie o pożyczkach online

Wszystkie pożyczki online w jednym zestawieniu online od ręki.

pozyczkaland.pl Główny redaktor: Aktualizacja