Porady finansowe

historia-kredytowa

Instytucje pożyczkowe oferujące chwilówki i pożyczki na raty weryfikują wnioskodawcę pod kątem jego wypłacalności. Jednym z elementów weryfikacji jest sprawdzenie klienta w bazie dłużników. Obecnie w Polsce największe znaczenie mają takie bazy dłużników, jak BIG InfoMonitor, KRD, ERIF i BIK.

BIG InfoMonitor jest obszerną bazą, najstarszą z wymienionych wyżej. Działa jako biuro informacji gospodarczej, które gromadzi informacje na temat płatności różnego rodzaju zobowiązań, w tym rachunków za telefon i media, raty alimentów, regulowanie zobowiązań windykowanych i kontraktów B2B. BIG InfoMonitor to jedyne biuro informacji gospodarczej mające dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich.

Krajowy Rejestr Długów jest spółką prywatną, w odróżnieniu od BIG InfoMonitor. Do Krajowego Rejestru Długów są wpisywane osoby prywatne oraz przedsiębiorcy. Krajowy Rejestr Długów to najczęściej sprawdzana baza przez banki i firmy pożyczkowe. ERIF funkcjonuje podobnie do BIK gromadząc informacje o zaległych długach i zadłużeniu spłaconym w terminie.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje dotyczące kredytów zaciąganych w bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych i ponad 60 największych firmach pożyczkowych. Są to dane dotyczące spłaty zadłużenia, opóźnienia i braku spłaty. Biuro Informacji Kredytowej zostało powołane na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego. Posiada ono prawo do przetwarzania danych stanowiących tajemnicę bankową w celu wspomagania instytucji finansowych w procesie weryfikacji zdolności kredytowej.

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych funkcjonuje w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Wpis do RDN jest dokonywany m.in. przez sądy rejestrowe z urzędu lub na wniosek wierzycieli. W Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych mogą znaleźć się nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prawne. Planowano likwidację RDN i zastąpienie go Centralnym Rejestrem Restrukturyzacji i Upadłości, ale nadal utworzenie CRRIU stoi pod znakiem zapytania, a Rejestr Dłużników Niewypłacalnych wciąż funkcjonuje. Więcej informacji na stronie głównej: pożyczki pozabankowe.

PODOBNE ARTYKUŁY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Firmy pożyczkowe

sprawdź recenzje

pozyczkaland.pl ocena na podstawie 4.9/5 z 13457 ocen.

pozyczkiland.pl - najlepsza baza pożyczek ratalnych, chwilówek i kredytów bankowych w jednym zestawieniu.

Aktualizacja 13459 opinie o pożyczkach online

Wszystkie pożyczki online w jednym zestawieniu online od ręki.

pozyczkaland.pl Główny redaktor: Aktualizacja